Forum Stowarzyszenia
Użytkownik
Kolejne zdjêcie z raportu:
http://iis.infocenters.co.il/gfh/multim … _1_web.jpg
Wydaje mi siê, ¿e to wylot Mi³ej na Zamenhofa widok na pó³noc. Przemawia za tym:
- uko¶ny przebieg dochodz±cej ulicy (przypuszczalnej Mi³ej),
- kratownica z latarni±, której cieñ jest wyra¼nie widoczny na elewacji (strza³ka czerwona). Znane z galerii zdjêcie (jak ni¿ej) przedstawia Zamenhofa przed skrzy¿owaniem z Mi³± widok na po³udnie. Okazuje siê, ¿e przy po³udniowowschodnim naro¿niku jest taka latarnia.
http://kolejkamarecka.pun.pl/gallery.php?pid=8183
- ww. naro¿nik ma podobne boniowanie, bardzo podobny ozdobny wystêp na murze (niebieska strza³ka) widaæ na innym znanym zdjêciu z galerii:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/ … 134328.jpg
Spójrzmy teraz na drugie nierozpoznane (chyba ¿e co¶ przeoczy³em) zdjêcie, które, jak mi siê wydaje, pochodzi z tego samego miejsca.
http://www.vilnaghetto.com/gallery/albu … u_Ghetto11
To co mi pasuje do zdjêcia z raportu to sko¶ny przebieg ulicy oraz uk³ad witryn/okien. Wydaje siê, ¿e na obu zdjêciach maj± podobne rozmiary, a poza tym szeroko¶æ witryny (zielona strza³ka) stanowi oko³o trzydziestu paru procent szeroko¶ci czê¶ci elewacji zaznaczonej czarn± strza³k±.
Jeszcze dwa szczegó³y sugeruj± to w³a¶nie miejsce:
- na rozpoznanym zdjêciu widaæ okiennice podobne do tych na drugim zdjêciu (¿ó³ta strza³ka), niestety jest to czê¶æ budynku od strony Zamenhofa a nie Mi³ej:
http://kolejkamarecka.pun.pl/viewtopic. … 373#p10373
- na innym znanym zdjêciu widaæ zapad³o¶æ nawierzchni (fioletowa strza³ka) :
http://kolejkamarecka.pun.pl/viewtopic. … 8438#p8438
Wg³êbienie jest chyba w tym samym miejscu co na drugim rozpoznawanym zdjêciu, lecz wydaje siê znacznie g³êbsze (mo¿e z czasem siê po prostu uwydatni³o).
Pozycja fotografuj±cego w ¶wietle hipotezy:
GPS
52°15'2.31"N
20°59'27.49"E
SV
https://www.google.pl/maps/@52.250738,2 … MdWoNw!2e0
(w³a¶ciwie to jakie¶ 10-15 m bardziej na po³udnie)
Ostatnio edytowany przez VCS-3 (15.04.2015 21:58:02)
Offline
Moderator Kombinator
Przepraszam, ¿e dopiero teraz odpisujê, ale nie znalaz³em wcze¶niej czasu na analizê tak du¿ego zagadnienia. Je¶li chodzi o budynek Zamenhofa 48 (proponujê pos³ugiwaæ siê numeracj± widocznych budynków, zamiast okre¶leniami kierunków stron ¶wiata - sam tak robi³em, ale wymaga to dodatkowego wytê¿ania - i tak obci±¿onej - wyobra¼ni), to rzeczywi¶cie podobny jest uk³ad boniowania, robi wra¿enie pastora³ na kratownicy i chyba rzeczywi¶cie ulice zbiegaj± siê pod katem innym, ni¿ prosty.
Co mnie trochê studzi to wyra¼ny gzyms na wysoko¶ci oko³o 1 metra, oddzielaj±cy czê¶æ boniowan± od g³adkiej, pomalowanej ciemnym kolorem oraz rodzaj (jak s±dzê) straganu widoczny czê¶ciowo po prawej stronie zdjêcia. ¯adnego z tych elementów, nawet jakiego¶ ¶ladu po tej budzie, nie ma na zdjêciu z raportu. I dlatego, naprawdê, nie wiem co o tym s±dziæ zw³aszcza, ¿e tyle siê zmieni³o pomiêdzy wykonaniem obu zdjêæ.
http://www.vilnaghetto.com/gallery/albu … u_Ghetto11
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/ … 811234.gif
Mam te¿ w±tpliwo¶ci dotycz±ce zapadniêcia w bruku. Otó¿ na identyfikowanym zdjêciu ten uskok oddzielony jest jeszcze trzema rzêdami skandynawki od obszaru, gdzie kamienie po³o¿one s± prostopadle. A na zdjêciu z Mi³ej wydaje siê, ¿e jest tylko jeden rz±d. Dodatkowo, je¶li chodzi o zdjêcie ze strony Vilna Ghetto to, mimo rozleg³ej perspektywy nie widaæ bramy domu ani wjazdu z ulicy.
A, jak widaæ na zamieszczonym wy¿ej zdjêciu (które pochodzi z "Atlasu" J. Zieliñskiego) dom przy Mi³ej 28 mia³ wjazd i bramê oddzielon± tylko trzema rzêdami okien od s±siedniej posesji. Nie twierdzê, oczywi¶cie, ¿e rozk³ad fasady musia³ byæ symetryczny. Zdjêcie z Atlasu pokazuje praw± czê¶æ domu, a zdjêcie z Vilna Ghetto - lew±, której nigdy nie widzia³em. Niemniej niesymetrycznych uk³adów by³o zdecydowanie mniej, ni¿ symetrycznych i to te¿ trochê niepokoi.
Offline
Użytkownik
Poni¿ej porównanie ma³ego fragmentu zdjêcia z vilnaghetto ze zdjêciem od Zieliñskiego:
Wydje mi siê, ¿e brama budynku Mi³a 28 jest widoczna na zdjêciu z vilnaghetto. Zdradza j± jasny szyld(?) wisz±cy wen±trz po prawej stronie (¿ó³ta strza³ka). Mamy wiêc uk³ad symetryczny (prawie), tzn po lewej stronie bramy te¿ s± tzry witryny, potem odstêp, i witryny naro¿ne. Niebiesk± stzra³k± zaznaczy³em krawêd¼ pierwszej witryny po prawej stronie bramy. Zdaje siê, ¿e nie ma okiennicy i odnoszê wra¿enie, ¿e potwierdza siê to na zdjêciu z vilnaghetto.
W kwestii brakuj±cego gzymsu, jakiego¶ ¶ladu mo¿na siê jednak dopatrzeæ (zielona strza³ka):
wydaje mi siê, ¿e znik³ on podczas jakiej¶ szybkiej naprawy elewacji przeprowadzonej bez ogl±dania siê na detale. To oczywi¶cie czysta spekulacja, na jej poparcie mam tylko spostrze¿enie, ¿e równie¿ czê¶æ rówków boniowania zosta³o zatartych, tzn. koñcz± siê nagle bez wyra¼nego powodu (czarne strza³ki). Zjawisko to wystêpuje zarówno na rozpoznawanym zdjêciu j.w., jak i na znanym zdjêciu:
I jeszcze jeden szczegó³: na naro¿niku w miejscu oznaczonym czerwon± strza³k± widaæ, ¿e gzymsu ju¿ tam nie ma albo jest znacznie ni¿szy ni¿ od strony Mi³ej.
Offline
Moderator Kombinator
VCS-3 napisał:
I jeszcze jeden szczegó³: na naro¿niku w miejscu oznaczonym czerwon± strza³k± widaæ, ¿e gzymsu ju¿ tam nie ma albo jest znacznie ni¿szy ni¿ od strony Mi³ej.
Nie ma, bo go zas³ania postaæ dziecka w kapturze .
Co do pozosta³ych kwestii, nie bêdê siê upieraæ, bo zwyczajnie nie wiem.
Offline
Użytkownik
Faktycznie mo¿na siê dopatzreæ sylwetki w miejscu czerwonej strza³ki, argument odpada.
W kwestii ostatrecznego werdyktu te¿ nie zamierzam siê upieraæ. Wydaje mi siê, ¿e s± spore szanse ¿e to tam. Ale (jak to nieraz bywa³o) jedno siê cz³owiekowi wydaje, a prawda potrafi okazaæ siê zupe³nie inna.
Offline
Użytkownik
Temat krótkofalowców jako¶ nie chce siê daæ zamkn±æ. Obejrza³em parê zdjêæ z opublikowanych w³a¶nie przez Yad Vashem i trafi³em na znane zdjêcie Mi³ej od Zamenhofa na wschód, ale odrobinê szerzej skadrowane. Obok witryny po lewej od bramy Mi³a 28 widaæ rynnê (zielona stzra³ka), co zgadza siê ze zdjêciem z vilnaghetto.
Wiem, ¿e niewiele to zmiena, ale my¶lê, ¿e warto odnotowaæ.
Offline
Użytkownik
Daros napisał:
9. Mi³a od Zamenhofa na wschód
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/ … 159438.jpg
Wydaje mi siê, ¿e to zdjêcie z YV potwierdza lokalizacjê zdjêcia z vilnaghetto. Zwracaj± uwagê drobne ró¿nice wygl±du okiennic po bokach zamurowanej witryny. Tak samo wygl±da to na zdjêciu z vilnaghetto.
I dodatkowa kwestia, czy wiedz±c, ¿e nale¿y szukaæ zamurownej witryny (co wynika ze zdjêcia z YV) nie wydaje siê ona dostrzegalna na zdjêciu z radiostacj±? Ale mo¿e to tylko kwestia sugestii...
Ostatnio edytowany przez VCS-3 (1.02.2011 10:07:11)
Offline
Moderator
Uzupe³niaj±c w±tek, jeszcze jedno zdjêcie z tego miejsca:
Offline
Użytkownik
Wierzbowa napisał:
Uzupe³niaj±c w±tek, jeszcze jedno zdjêcie z tego miejsca:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/ … 473472.jpg
No w³a¶nie, pytanie czy z to jest to samo miejsce co na zdjêciu z raportu. Ogólnie rzecz bior±c siê zgadza: brak okiennic, ubytek tynku na dole zamurowanej witryny ale np kszta³t ubytku nie jest idealnie podobny na zdjêciu z radiostacj±. To czywi¶cie te¿ niczego nie przes±dza "na nie", byæ mo¿e oba zdjêcia dziel± jeszcze jakie¶ dramatyczne wydarzenia. Czego brakuje jeden wyra¼ny (najlepiej powsta³y przypakowo, bo jest wtedy niepowtarzalny) szczegó³, który by oba zdjêcia "po³±czy³". W moim przekonaniu nadal s± bardzo du¿e szanse, ¿e to tam.
Offline
Moderator
My¶lê, ¿e w³a¶nie teraz, gdy Yad Vashem opublikowa³ 130 tys zdjêæ jest du¿a szansa, ¿e w³a¶nie tam znajdzie siê potwierdzenie.
Offline
Użytkownik
Kolejne nierozpoznane zdjêcie z raportu:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/gallery.php?pid=2055
Patrz±c na fragment kamienicy po prawej, czy to nie b±dzie to samo miejsce co na poni¿szym zdjêciu, obstawiane niegdy¶ na Nalewki 41?
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/viewto … 627#p22627
Widzê takie podobieñstwa:
- rodzaj boniowania,
- uk³ad witryny: wej¶cie, nad nim "pionowe" okienko, po lewej wystawa,
- pas zdobieñ pod oknami na Ip (chocia¿ co do podobieñstwa samej p³askorze¼by mo¿na ju¿ mieæ pewne zastrze¿enia).
Na rozpoznanym zdjêciu Nalewek widaæ budynek Nalewki 39. Wydaje siê, ¿e gzymsy budynków nr 39 i 41 zbiega³y siê w bardzo podobny sposób co na rozpoznawanym zdjêciu. Niestety to miejsce zas³oniête jest transparentem, ale mo¿na przed³u¿yæ odopowiednie linie:
http://kolejkamarecka.pun.pl/gallery.php?pid=8091
Szczegó³y witryny obok transparentu jest niestety s³abo widocze. Ale tam jest chyba jedna du¿a, a na razpoznawanym zdjêciu s±, zdaje siê, pozosta³o¶ci po tzrech ma³ych witrynach.
Ostatnio edytowany przez VCS-3 (15.07.2021 20:25:02)
Offline
Użytkownik
Daros napisał:
Dla mnie jest OK
A mnie opad³y w±tpliwo¶ci
Patrzê na te ruiny na pierwszym planie i wydaj± mi siê mocno ubite albo wrêcz wydeptane, jakby budynek by³ zburzony du¿o, du¿o wcze¶niej. By³o wiele zniszczeñ na Nalewkach w 1939, ale, patrz±c np na zdjêcia z okolic Gêsiej/Franciszkañskiej, te gruzy posprz±tano. Dlaczego akurat ruina Nalewki 39 mia³aby zostaæ nieuprz±tniêta? Czy taki stan rzeczy nie pasowa³by bardziej do jakiej¶ bocznej ulicy? Pytanie sk±d zatem taka zgodno¶æ detali z kamienic± typowan± na Nalewki 41. No có¿, jak wiadomo detal warszawski lubia³ siê powtarzaæ...
Ostatnio edytowany przez VCS-3 (18.05.2011 20:46:46)
Offline
Moderator
Nie wiem co masz na my¶li "ubite lub wydeptane"? Ruina jak ruina, mog³a siê zawaliæ w taki a nie inny sposób.
Oczywi¶cie zawsze mo¿e byæ w innym miejscu budynek o podobnych detalach architektonicznych. Jednak podobieñstwo jest du¿e.
Offline
Moderator
Do VCS-3: My¶lê,¿e gdyby te ruiny powsta³y wcze¶niej, przed powstaniem w Gettcie, to by³y by uprz±tniête, a tu wyra¼nie widaæ, ¿e wysypuj± siê na chodnik.
Offline
Użytkownik
Jeszcze jedna w±tpliwo¶æ dotyczy stanu tynku boniowania. Na zdjêciu porównawczym widaæ, ¿e tynk odpada na du¿ych obszarach. Tymczasem na zdjêciu z raportu boniowanie wydaje siê byæ w dobrym stanie. Fakt, ¿e identyfikowane i porównawcze zdjêcie siê "nie zazêbiaj±" ale jaka¶ w±tpliwo¶æ pozostaje.
Daros napisał:
Nie wiem co masz na my¶li "ubite lub wydeptane"?
Chodzi mi o zaznaczone ni¿ej miejsca. Mo¿e to tylko moje wra¿enie, ale bardziej wygl±da mi to na udeptan± pryzmê ziemi, ni¿ na gruzowisko niedawno rozwalonego budynku.
Z dugiej strony, zgodnie z tym co napisa³ Wierzbowa, trudno znale¼æ przyk³ad nieuprz±tniêtnego gruzu nawet na bocznych ulicach, wiêc albo co¶ z moim okiem jest nie tak, albo to musia³by by byæ jaki¶ ewenement. Je¶li jakim¶ cudem to drugie, to nie mog³yby to byæ Nalewki, bo na poni¿szym zdjêciu widaæ, ¿e praktycznie ca³a nieparzysta pierzeja Nalewek na odcinku Gêsia - Plac Muranowski przetrwa³a bombardowania.
Je¶li o mnie chodzi, to wydaje mi siê, ¿e to mog± byæ Nalewki, ale nie czujê siê na 100% przekonany. Mo¿e kto¶ wypatrzy jeszcze jaki¶ szczegó³ ...
Ostatnio edytowany przez VCS-3 (18.05.2011 20:42:42)
Offline
miglanc
VCS-3 napisał:
Daros napisał:
Nie wiem co masz na my¶li "ubite lub wydeptane"?
Chodzi mi o zaznaczone ni¿ej miejsca. Mo¿e to tylko moje wra¿enie, ale bardziej wygl±da mi to na udeptan± pryzmê ziemi, ni¿ na gruzowisko niedawno rozwalonego budynku.
http://i51.tinypic.com/2m3fosj.jpg
Je¶li o mnie chodzi, to wydaje mi siê, ¿e to mog± byæ Nalewki, ale nie czujê siê na 100% przekonany. Mo¿e kto¶ wypatrzy jeszcze jaki¶ szczegó³ ...
My¶lê, ¿e trochê niepotrzebnie dorabiasz historiê do kupy gruzu. Naprawdê ciê¿ko przewidzieæ w jaki sposób zawali siê ¶ciana w trakcie bombardowania, ostrza³u, czy celowego wysadzenia. Poza tym wystarczy, ¿e po gruzowisku przebieg³o kilkadziesi±t czy kilkaset osób w jedn± b±d¼ w drug± stronê, to z pewno¶ci± niektóre miejsca sie udepcz±.
Generalnie trudno mowiæ o 100% pewno¶ci, ale póki nie pojawi siê lepszy dowód potwierdzaj±cy Twoj± teoriê lub j± obalaj±cy, nale¿y przyj±æ, ¿e identyfikacja jest prawid³owa.
Offline
Użytkownik
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/gallery.php?pid=7206
¯elazna 39 po prawej, i dalej: 37, 35 (niski) i ¶ciana ¯elazna 33 róg Twarda 54, tak mi siê wydaje po porównaniu ze znanym zdjêciem:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/gallery.php?pid=8216
Offline
administrator
Zdziwi³bym siê, gdyby to nie by³o tam. Po prostu...
(nie rozumiem, jak to siê robi, ale ca³kiem mi siê podoba)
Offline
miglanc
Co ¶lepemu po oczach...
Szacunek!
Offline