Forum Stowarzyszenia
Użytkownik
Kolejne zdjęcie z raportu:
http://iis.infocenters.co.il/gfh/multim … _1_web.jpg
Wydaje mi się, że to wylot Miłej na Zamenhofa widok na północ. Przemawia za tym:
- ukośny przebieg dochodzącej ulicy (przypuszczalnej Miłej),
- kratownica z latarnią, której cień jest wyraźnie widoczny na elewacji (strzałka czerwona). Znane z galerii zdjęcie (jak niżej) przedstawia Zamenhofa przed skrzyżowaniem z Miłą widok na południe. Okazuje się, że przy południowowschodnim narożniku jest taka latarnia.
http://kolejkamarecka.pun.pl/gallery.php?pid=8183
- ww. narożnik ma podobne boniowanie, bardzo podobny ozdobny występ na murze (niebieska strzałka) widać na innym znanym zdjęciu z galerii:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/ … 134328.jpg
Spójrzmy teraz na drugie nierozpoznane (chyba że coś przeoczyłem) zdjęcie, które, jak mi się wydaje, pochodzi z tego samego miejsca.
http://www.vilnaghetto.com/gallery/albu … u_Ghetto11
To co mi pasuje do zdjęcia z raportu to skośny przebieg ulicy oraz układ witryn/okien. Wydaje się, że na obu zdjęciach mają podobne rozmiary, a poza tym szerokość witryny (zielona strzałka) stanowi około trzydziestu paru procent szerokości części elewacji zaznaczonej czarną strzałką.
Jeszcze dwa szczegóły sugerują to właśnie miejsce:
- na rozpoznanym zdjęciu widać okiennice podobne do tych na drugim zdjęciu (żółta strzałka), niestety jest to część budynku od strony Zamenhofa a nie Miłej:
http://kolejkamarecka.pun.pl/viewtopic. … 373#p10373
- na innym znanym zdjęciu widać zapadłość nawierzchni (fioletowa strzałka) :
http://kolejkamarecka.pun.pl/viewtopic. … 8438#p8438
Wgłębienie jest chyba w tym samym miejscu co na drugim rozpoznawanym zdjęciu, lecz wydaje się znacznie głębsze (może z czasem się po prostu uwydatniło).
Pozycja fotografującego w świetle hipotezy:
GPS
52°15'2.31"N
20°59'27.49"E
SV
https://www.google.pl/maps/@52.250738,2 … MdWoNw!2e0
(właściwie to jakieś 10-15 m bardziej na południe)
Ostatnio edytowany przez VCS-3 (15.04.2015 21:58:02)
Offline
Moderator Kombinator
Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale nie znalazłem wcześniej czasu na analizę tak dużego zagadnienia. Jeśli chodzi o budynek Zamenhofa 48 (proponuję posługiwać się numeracją widocznych budynków, zamiast określeniami kierunków stron świata - sam tak robiłem, ale wymaga to dodatkowego wytężania - i tak obciążonej - wyobraźni), to rzeczywiście podobny jest układ boniowania, robi wrażenie pastorał na kratownicy i chyba rzeczywiście ulice zbiegają się pod katem innym, niż prosty.
Co mnie trochę studzi to wyraźny gzyms na wysokości około 1 metra, oddzielający część boniowaną od gładkiej, pomalowanej ciemnym kolorem oraz rodzaj (jak sądzę) straganu widoczny częściowo po prawej stronie zdjęcia. Żadnego z tych elementów, nawet jakiegoś śladu po tej budzie, nie ma na zdjęciu z raportu. I dlatego, naprawdę, nie wiem co o tym sądzić zwłaszcza, że tyle się zmieniło pomiędzy wykonaniem obu zdjęć.
http://www.vilnaghetto.com/gallery/albu … u_Ghetto11
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/ … 811234.gif
Mam też wątpliwości dotyczące zapadnięcia w bruku. Otóż na identyfikowanym zdjęciu ten uskok oddzielony jest jeszcze trzema rzędami skandynawki od obszaru, gdzie kamienie położone są prostopadle. A na zdjęciu z Miłej wydaje się, że jest tylko jeden rząd. Dodatkowo, jeśli chodzi o zdjęcie ze strony Vilna Ghetto to, mimo rozległej perspektywy nie widać bramy domu ani wjazdu z ulicy.
A, jak widać na zamieszczonym wyżej zdjęciu (które pochodzi z "Atlasu" J. Zielińskiego) dom przy Miłej 28 miał wjazd i bramę oddzieloną tylko trzema rzędami okien od sąsiedniej posesji. Nie twierdzę, oczywiście, że rozkład fasady musiał być symetryczny. Zdjęcie z Atlasu pokazuje prawą część domu, a zdjęcie z Vilna Ghetto - lewą, której nigdy nie widziałem. Niemniej niesymetrycznych układów było zdecydowanie mniej, niż symetrycznych i to też trochę niepokoi.
Offline
Użytkownik
Poniżej porównanie małego fragmentu zdjęcia z vilnaghetto ze zdjęciem od Zielińskiego:
Wydje mi się, że brama budynku Miła 28 jest widoczna na zdjęciu z vilnaghetto. Zdradza ją jasny szyld(?) wiszący wenątrz po prawej stronie (żółta strzałka). Mamy więc układ symetryczny (prawie), tzn po lewej stronie bramy też są tzry witryny, potem odstęp, i witryny narożne. Niebieską stzrałką zaznaczyłem krawędź pierwszej witryny po prawej stronie bramy. Zdaje się, że nie ma okiennicy i odnoszę wrażenie, że potwierdza się to na zdjęciu z vilnaghetto.
W kwestii brakującego gzymsu, jakiegoś śladu można się jednak dopatrzeć (zielona strzałka):
wydaje mi się, że znikł on podczas jakiejś szybkiej naprawy elewacji przeprowadzonej bez oglądania się na detale. To oczywiście czysta spekulacja, na jej poparcie mam tylko spostrzeżenie, że również część rówków boniowania zostało zatartych, tzn. kończą się nagle bez wyraźnego powodu (czarne strzałki). Zjawisko to występuje zarówno na rozpoznawanym zdjęciu j.w., jak i na znanym zdjęciu:
I jeszcze jeden szczegół: na narożniku w miejscu oznaczonym czerwoną strzałką widać, że gzymsu już tam nie ma albo jest znacznie niższy niż od strony Miłej.
Offline
Moderator Kombinator
VCS-3 napisał:
I jeszcze jeden szczegół: na narożniku w miejscu oznaczonym czerwoną strzałką widać, że gzymsu już tam nie ma albo jest znacznie niższy niż od strony Miłej.
Nie ma, bo go zasłania postać dziecka w kapturze .
Co do pozostałych kwestii, nie będę się upierać, bo zwyczajnie nie wiem.
Offline
Użytkownik
Faktycznie można się dopatzreć sylwetki w miejscu czerwonej strzałki, argument odpada.
W kwestii ostatrecznego werdyktu też nie zamierzam się upierać. Wydaje mi się, że są spore szanse że to tam. Ale (jak to nieraz bywało) jedno się człowiekowi wydaje, a prawda potrafi okazać się zupełnie inna.
Offline
Użytkownik
Temat krótkofalowców jakoś nie chce się dać zamknąć. Obejrzałem parę zdjęć z opublikowanych właśnie przez Yad Vashem i trafiłem na znane zdjęcie Miłej od Zamenhofa na wschód, ale odrobinę szerzej skadrowane. Obok witryny po lewej od bramy Miła 28 widać rynnę (zielona stzrałka), co zgadza się ze zdjęciem z vilnaghetto.
Wiem, że niewiele to zmiena, ale myślę, że warto odnotować.
Offline
Użytkownik
Daros napisał:
9. Miła od Zamenhofa na wschód
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/ … 159438.jpg
Wydaje mi się, że to zdjęcie z YV potwierdza lokalizację zdjęcia z vilnaghetto. Zwracają uwagę drobne różnice wyglądu okiennic po bokach zamurowanej witryny. Tak samo wygląda to na zdjęciu z vilnaghetto.
I dodatkowa kwestia, czy wiedząc, że należy szukać zamurownej witryny (co wynika ze zdjęcia z YV) nie wydaje się ona dostrzegalna na zdjęciu z radiostacją? Ale może to tylko kwestia sugestii...
Ostatnio edytowany przez VCS-3 (1.02.2011 10:07:11)
Offline
Moderator
Uzupełniając wątek, jeszcze jedno zdjęcie z tego miejsca:
Offline
Użytkownik
Wierzbowa napisał:
Uzupełniając wątek, jeszcze jedno zdjęcie z tego miejsca:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/ … 473472.jpg
No właśnie, pytanie czy z to jest to samo miejsce co na zdjęciu z raportu. Ogólnie rzecz biorąc się zgadza: brak okiennic, ubytek tynku na dole zamurowanej witryny ale np kształt ubytku nie jest idealnie podobny na zdjęciu z radiostacją. To czywiście też niczego nie przesądza "na nie", być może oba zdjęcia dzielą jeszcze jakieś dramatyczne wydarzenia. Czego brakuje jeden wyraźny (najlepiej powstały przypakowo, bo jest wtedy niepowtarzalny) szczegół, który by oba zdjęcia "połączył". W moim przekonaniu nadal są bardzo duże szanse, że to tam.
Offline
Moderator
Myślę, że właśnie teraz, gdy Yad Vashem opublikował 130 tys zdjęć jest duża szansa, że właśnie tam znajdzie się potwierdzenie.
Offline
Użytkownik
Kolejne nierozpoznane zdjęcie z raportu:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/gallery.php?pid=2055
Patrząc na fragment kamienicy po prawej, czy to nie bądzie to samo miejsce co na poniższym zdjęciu, obstawiane niegdyś na Nalewki 41?
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/viewto … 627#p22627
Widzę takie podobieństwa:
- rodzaj boniowania,
- układ witryny: wejście, nad nim "pionowe" okienko, po lewej wystawa,
- pas zdobień pod oknami na Ip (chociaż co do podobieństwa samej płaskorzeźby można już mieć pewne zastrzeżenia).
Na rozpoznanym zdjęciu Nalewek widać budynek Nalewki 39. Wydaje się, że gzymsy budynków nr 39 i 41 zbiegały się w bardzo podobny sposób co na rozpoznawanym zdjęciu. Niestety to miejsce zasłonięte jest transparentem, ale można przedłużyć odopowiednie linie:
http://kolejkamarecka.pun.pl/gallery.php?pid=8091
Szczegóły witryny obok transparentu jest niestety słabo widocze. Ale tam jest chyba jedna duża, a na razpoznawanym zdjęciu są, zdaje się, pozostałości po tzrech małych witrynach.
Ostatnio edytowany przez VCS-3 (15.07.2021 20:25:02)
Offline
Użytkownik
Daros napisał:
Dla mnie jest OK
A mnie opadły wątpliwości
Patrzę na te ruiny na pierwszym planie i wydają mi się mocno ubite albo wręcz wydeptane, jakby budynek był zburzony dużo, dużo wcześniej. Było wiele zniszczeń na Nalewkach w 1939, ale, patrząc np na zdjęcia z okolic Gęsiej/Franciszkańskiej, te gruzy posprzątano. Dlaczego akurat ruina Nalewki 39 miałaby zostać nieuprzątnięta? Czy taki stan rzeczy nie pasowałby bardziej do jakiejś bocznej ulicy? Pytanie skąd zatem taka zgodność detali z kamienicą typowaną na Nalewki 41. No cóż, jak wiadomo detal warszawski lubiał się powtarzać...
Ostatnio edytowany przez VCS-3 (18.05.2011 20:46:46)
Offline
Moderator
Nie wiem co masz na myśli "ubite lub wydeptane"? Ruina jak ruina, mogła się zawalić w taki a nie inny sposób.
Oczywiście zawsze może być w innym miejscu budynek o podobnych detalach architektonicznych. Jednak podobieństwo jest duże.
Offline
Moderator
Do VCS-3: Myślę,że gdyby te ruiny powstały wcześniej, przed powstaniem w Gettcie, to były by uprzątnięte, a tu wyraźnie widać, że wysypują się na chodnik.
Offline
Użytkownik
Jeszcze jedna wątpliwość dotyczy stanu tynku boniowania. Na zdjęciu porównawczym widać, że tynk odpada na dużych obszarach. Tymczasem na zdjęciu z raportu boniowanie wydaje się być w dobrym stanie. Fakt, że identyfikowane i porównawcze zdjęcie się "nie zazębiają" ale jakaś wątpliwość pozostaje.
Daros napisał:
Nie wiem co masz na myśli "ubite lub wydeptane"?
Chodzi mi o zaznaczone niżej miejsca. Może to tylko moje wrażenie, ale bardziej wygląda mi to na udeptaną pryzmę ziemi, niż na gruzowisko niedawno rozwalonego budynku.
Z dugiej strony, zgodnie z tym co napisał Wierzbowa, trudno znaleźć przykład nieuprzątniętnego gruzu nawet na bocznych ulicach, więc albo coś z moim okiem jest nie tak, albo to musiałby by być jakiś ewenement. Jeśli jakimś cudem to drugie, to nie mogłyby to być Nalewki, bo na poniższym zdjęciu widać, że praktycznie cała nieparzysta pierzeja Nalewek na odcinku Gęsia - Plac Muranowski przetrwała bombardowania.
Jeśli o mnie chodzi, to wydaje mi się, że to mogą być Nalewki, ale nie czuję się na 100% przekonany. Może ktoś wypatrzy jeszcze jakiś szczegół ...
Ostatnio edytowany przez VCS-3 (18.05.2011 20:42:42)
Offline
miglanc
VCS-3 napisał:
Daros napisał:
Nie wiem co masz na myśli "ubite lub wydeptane"?
Chodzi mi o zaznaczone niżej miejsca. Może to tylko moje wrażenie, ale bardziej wygląda mi to na udeptaną pryzmę ziemi, niż na gruzowisko niedawno rozwalonego budynku.
http://i51.tinypic.com/2m3fosj.jpg
Jeśli o mnie chodzi, to wydaje mi się, że to mogą być Nalewki, ale nie czuję się na 100% przekonany. Może ktoś wypatrzy jeszcze jakiś szczegół ...
Myślę, że trochę niepotrzebnie dorabiasz historię do kupy gruzu. Naprawdę ciężko przewidzieć w jaki sposób zawali się ściana w trakcie bombardowania, ostrzału, czy celowego wysadzenia. Poza tym wystarczy, że po gruzowisku przebiegło kilkadziesiąt czy kilkaset osób w jedną bądź w drugą stronę, to z pewnością niektóre miejsca sie udepczą.
Generalnie trudno mowić o 100% pewności, ale póki nie pojawi się lepszy dowód potwierdzający Twoją teorię lub ją obalający, należy przyjąć, że identyfikacja jest prawidłowa.
Offline
Użytkownik
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/gallery.php?pid=7206
Żelazna 39 po prawej, i dalej: 37, 35 (niski) i ściana Żelazna 33 róg Twarda 54, tak mi się wydaje po porównaniu ze znanym zdjęciem:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/gallery.php?pid=8216
Offline
administrator
Zdziwiłbym się, gdyby to nie było tam. Po prostu...
(nie rozumiem, jak to się robi, ale całkiem mi się podoba)
Offline
miglanc
Co ślepemu po oczach...
Szacunek!
Offline