Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#101 28.04.2008 18:39:33

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta

Dzięki za wsparcie frakcji polskiej. Zdecydowanie się zgadzam co do napisu "Piekarnia". Więcej, po lewej od niego widnieje napis "Rymarz". Musimy więc wybrać między Polską, a jakimś skupiskiem Polonii
A tak serio: widzę nieco szczegółów na powiększeniu. bo zdjęcie ma ponad 0,7 Mb w oryginale (nie chciałem spowalniać forum).
Tabliczka na rogu budynku wskazuje chyba na nazwę ulicy. Mnie sie wydaje, że nazwa składa się z 7 liter, a cztery ostatnie to "wska" (np: Mławska - choć ją akurat sprawdzałem na ortofoto - i nie za bardzo pasuje). Ludzie ubrani są wiosenno-jesiennie, słońce wskazuje, że ulice maja układ wschód-zachód i północ-południe. No i na tym się inwencja skończyła. Może ktoś coś dorzuci?


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#102 28.04.2008 18:54:16

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: trochę getta

Jeśli mogłbym prosić oryginał na jakiegoś imageshacka czy innego fotosika, to będe wdzięczny, bo nie mam tej fotki na dysku, a nie wiem kiedy będę mógł pogrzebać na GFH.
Chyba, że ktoś zna metodę, jak zmusić GFH do współpracy z Firefoxem.

Offline

 

#103 28.04.2008 19:26:09

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta

Już podaję link:

http://img512.imageshack.us/img512/2023/nw86yk0.jpg

BTW u mnie GFH działa na Firefoxie, jest nieco rozjechany, trzeba kilku prób aby ustalić co i jak robić, ale efekt jest.
Pozdrawiam.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#104 28.04.2008 20:28:12

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

roox napisał:

Chyba, że ktoś zna metodę, jak zmusić GFH do współpracy z Firefoxem.

Oczywiście, że ktoś zna

Zainstaluj sobie dodatek IE Tab - klikasz i masz firefoxa działającego tymczasowo z silnikiem jak IE. Można też ustawić sobie listę witryn, które firefox otwiera od razu jak to gatesowe dziadostwo. Zero problemów, polecam.

I przy okazji. Ta moja Francja nie oznaczała konkretnego kraju. Po prostu, cały czas stoi mi przed oczyma historia, kiedy parę lat temu usiłowałem zlokalizować w Warszawie (bo taki był podpis) dworzec z Antwerpii

A na zdjęcie pogapię się dopiero teraz.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#105 29.04.2008 09:19:09

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta

Witam wszystkich. Jak wiadomo w nocy organizm człowieka odpoczywa i nabiera sił do nowych zadań. Osobnik wypoczęty jest optymistyczny i bardziej spostrzegawczy. Znalazło to potwierdzenie w moim przypadku. Od pewnego, bowiem, czasu męczyło mnie to zdjęcie:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1190271263.jpg

Bardzo ciekawe, sugestywne i pokazujące nieznany (mnie przynajmniej) fragment nieznanej ulicy. Było to jedno z serii fotografii, którą przestawaim poniżej:

1.

http://img241.imageshack.us/img241/2341/robotyprzymusowewgetciehe3.jpg

2.

http://img145.imageshack.us/img145/3740/robotyprzymusowewgetcieep7.jpg

3.

http://img182.imageshack.us/img182/9364/robotyprzymusowewgetciejy4.jpg

Miałem całą serię zdjęć i nie miałem bladego pojęcia gdzie zostały zrobione... Aż do dziś. Podczas przeglądania różnych fotkek dosłownie przez moment mignęła mi ta:

http://img123.imageshack.us/img123/6563/grzybowska2628nawschjudlx5.jpg

Spójrzcie na jaśniejszy budynejk z wykuszem na prawej połowie zdjęcie i porównajcie z wykuszem, widocznym na zdjęciu nr 3. Tyle razy oglądałem tę serię, że szybko zauważyłem podobieństwo. Zdjęcie z pruskiego archiwum jest, jak pewnie wiadomo, zrobione na Grzybowskiej widzianej w kierunku wchodnim i przedstawia - między innymi - budynek Gminy Żydowskiej pod numerem 26-28. Dalsze budynki noszą numery 24 i 22 i to właśnie spod nich, ale w kierunku zachodnim, została wykonana powyższa seria fotek. W ich perspektywie dobrze widać zagięcie w prawo, jakie Grzybowska miała na wysokości ulicy Ciepłej. Co myślicie o tej propozycji?


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#106 29.04.2008 10:43:35

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Ciekawa, ale dziś pewnie nie zdążę nad nią pomyśleć


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#107 29.04.2008 13:08:45

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Na razie mogę tylko dołożyć (proszę to potraktować jako mój_wkład ) zdjęcie budynku sąsiadującego z Gminą - Grzybowska 24. Rok ponoć 1969.

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1209467087.jpg


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#108 29.04.2008 13:57:44

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta

Super zdjęcie. Ile jeszcze potraciliśmy w ciągu lat powojennych... Pamiętam, jak będąc dzieckiem, jeździliśmy z Tatą ulicą Żelazną (nie dam głowy, czy to nie był trolejbus). tata pokazywał mi całe areały domów, które przetrwały wojnę, a po których dziś nie ma śladu. Nie pamiętam ich dokładnie, dla mnie były to wtedy jakby bryły z ciemnego kamienia (na tle jaśniejących domów sztandarowego osiedla socjalizmu ). Tak nawiasem mówiąc pracuję niemal na miejscu tej kamienicy (choć nie jestem kelnerem z Radissona). Wracając jeszcze do identyfikacji, zastanawiam sie nad różnicami w nawierzchni ulicy Grzybowskiej widocznej na zdjęciu z materacami (asfalt?) i na późniejszych (kostka). Na pozostałych fotkach Grzybowskiej z tamtych czasów, wszędzie jest kostka.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#109 29.04.2008 14:17:39

oelka

Użytkownik

9127685
Skąd: MDM
Zarejestrowany: 8.09.2007
Posty: 58
WWW

Re: trochę getta

zaruk napisał:

Super zdjęcie. Ile jeszcze potraciliśmy w ciągu lat powojennych... Pamiętam, jak będąc dzieckiem, jeździliśmy z Tatą ulicą Żelazną (nie dam głowy, czy to nie był trolejbus).

Jesli przed 1967 rokiem, to musial byc tramwaj. Trolejbusy nigdy Zelazna nie kursowaly.

Krzysztof


Krzysztof Olszak
oelka.a.yahoo.com .a.=@
Kolej na rower
Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa cz. 1

Offline

 

#110 29.04.2008 14:22:45

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta

Jeśli nigdy - to nigdy. Ale z pewnością to było po 1967 roku


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#111 29.04.2008 21:24:04

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

zaruk napisał:

z pewnością to było po 1967 roku

Więc i tramwaj odpada Mieszkałem nieopodal, bywałem na Żelaznej, ale tramwajów tam nie pamiętam, niestety. Człowiek zawsze zwraca uwagę nie na to, na co należy


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#112 30.04.2008 00:08:37

lunatic

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.04.2008
Posty: 7

Re: trochę getta

Ale są za to spadające dachy. Znajomi mieszkają na Żelaznej i chyba 2 lub 3 lata temu budzi ich w nocy potworny huk. Okazało się, że w kamienicy obok zawalił czy raczej runął prawie cały dach.
Mnie zawsze interesuje jak to się jest, że takie rzeczy się zdarzają

Offline

 

#113 30.04.2008 01:10:04

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: trochę getta

lunatic napisał:

Ale są za to spadające dachy. Znajomi mieszkają na Żelaznej i chyba 2 lub 3 lata temu budzi ich w nocy potworny huk. Okazało się, że w kamienicy obok zawalił czy raczej runął prawie cały dach.
Mnie zawsze interesuje jak to się jest, że takie rzeczy się zdarzają

Normalne. To znak mającego powstać  apartamentowca.  Albo inszego "cusia". 


ZDARZA SIĘ

Offline

 

#114 30.04.2008 01:33:16

oelka

Użytkownik

9127685
Skąd: MDM
Zarejestrowany: 8.09.2007
Posty: 58
WWW

Re: trochę getta

chrisfox napisał:

zaruk napisał:

z pewnością to było po 1967 roku

Więc i tramwaj odpada Mieszkałem nieopodal, bywałem na Żelaznej, ale tramwajów tam nie pamiętam, niestety. Człowiek zawsze zwraca uwagę nie na to, na co należy

Pozostaja autobusy: 100 (1972-79), 157 (od 1968), 357 (1968-78). Na pewnym odcinku tez 155 (od 1966 roku).
Do czasu wyasfaltowania Zelaznej juz raczej w drugiej polowie lat 70 (przynajmiej w okolicy skrzyzowania z Chlodna) dobrze widoczne bylo torowisko, ktorego resztki sa zreszta caly czas pod asfaltem. Z wyjatkiem odcinka miedzy Chmielna i Alejami. Tam juz nie ma nic.

I jeszcze errata w kwestii likwidacji trasy tramwajowej w ciagu Zelaznej.
Jakos sie przyzwyczailem, ze czarnym rokiem dla tramwajow jest rok 1967. Co jest prawda, ale na Zelaznej 32 przestalo kursowac w roku nastepnym, czyli dokladnie 30.06.1968. Szykuje nam sie okragla smutna rocznica...

lunatic napisał:

Ale są za to spadające dachy. Znajomi mieszkają na Żelaznej i chyba 2 lub 3 lata temu budzi ich w nocy potworny huk. Okazało się, że w kamienicy obok zawalił czy raczej runął prawie cały dach.
Mnie zawsze interesuje jak to się jest, że takie rzeczy się zdarzają

A nie chodzi przypadkiem o kamienice przy Zelaznej 65, gdzie runela polowa budynku?

Krzysztof


Krzysztof Olszak
oelka.a.yahoo.com .a.=@
Kolej na rower
Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa cz. 1

Offline

 

#115 30.04.2008 08:36:46

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

oelka napisał:

na Zelaznej 32 przestalo kursowac w roku nastepnym, czyli dokladnie 30.06.1968.

Może to tłumaczy, dlaczego nie pamiętam (chociaż bywałem tam i wcześniej). Dopiero we wrześniu rozpocząłem na Żelaznej odbywanie kary (tzw. Powszechnego Obowiązku Szkolnego).

oelka napisał:

A nie chodzi przypadkiem o kamienice przy Zelaznej 65, gdzie runela polowa budynku?

Nad parterem są jeszcze reklamy na murze - teraz zasłonięte gustownym daszkiem (może ktoś ma zdjęcie sprzed samorozbiórki?).


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#116 30.04.2008 22:17:43

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Wracając do naszych baranów

Jakimś takim świeżym okiem spojrzałem dziś na poniższy obrazek i...

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1209586126.jpg

...zrobiło mi się lepiej. Spójrzcie na lewy górny róg. Dwie tabliczki z nazwą ulicy. Króciutka jasna po polsku, nad nią długa, zapewne po niemiecku. Nawet to powiększę:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1209586509.jpg

Po mojemu, na dolnej napisano "Gęsia". Wówczas, na górnej powinno być "Gänsestrasse". Czy to nie jest logiczne?

Tak między nami mówiąc, szyny też na tym obrazku widać.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#117 30.04.2008 23:48:28

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Jeszcze jedno wieczorne "odkrycie" (nie wykluczam, że od dawna o tym wiecie) - to jest Złota, widok na zachód. Mur stoi przed skrzyżowaniem z Zielną.

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1209591859.jpg

Proszę mnie nie pytać, dlaczego powyższe zdjęcie nie jest zgodne z planem getta zamieszczonym w "Przewodniku po nieistniejącym mieście". Nie wiem

(podejrzewam, że wiem - ale za cienki jestem, żeby tu wstawiać takie hipotezy)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#118 4.05.2008 00:08:15

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta

Rzeczywiście, na tabliczce majaczy coś krótkiego, wygląda nieco na Gęsią. Jeśli jest tabliczka, to wskazuje to na narożnik ulicy (na lewo od tabliczek ćmi coś, co może być nazwą prostopadłej ulicy). Jaki to może być narożnik? Układ zdjęcia wskazuje na domy stojące na północny-wschód lub południowy-zachód skrzyżowania. Chyba odpada skrzyżowanie z Nalewkami - za biednie, poza tym są dobre zdjęcia domu Gęsia 1 i wygląda on zupełnie inaczej. Teraz skrzyżowanie z Dziką: narożny dom Gęsia 22 wyglądał tak:

http://img73.imageshack.us/img73/424/43lh0.gif

Układ parteru zupełnie inny. Z kolei dom przy Dzikiej numer 17 (nie miał numeru od Gęsiej?) jest słabo obfotografowany, miał na ściętym narożniku balkon na I piętrze (to fragment domu po prawej):

http://img73.imageshack.us/img73/7972/dzika383634kugsiejpg6.jpg

Tu niczego nie można wykluczyć, choć ten balkon, moim zdaniem, nie pasuje do naszego zdjęcia. Następnie długo nic, skrzyżowanie z Lubeckiego (tylko na północ) - nie pasuje, potem Smocza. Smoczą 59 już znamy - nowoczesny blok, niepodobny do domu na zdjęciu. Z kolei dom przy Gęsiej 28 to chyba parterowy barak widoczny (jak sądzę) w prawej części tego zdjęcia:

http://img73.imageshack.us/img73/1871/gsiaodlubeckiegomoelo2.jpg

A dalej to już skrzyżowanie z Okopową... I też mi nie pasuje, może to zupełnie inaczej trzeba rozpatrzeć. A może o innej porze?
Fajne to zdjęcie, nie widziałem go wcześniej, ciekawe, czy uda się je umiejscowić? Pozdrawiam.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#119 5.05.2008 03:56:47

lunatic

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.04.2008
Posty: 7

Re: trochę getta

Znalazłam coś, przyjamniej trochę pasującego, do tajemniczego zdjęcia z Gęsiej. Ale nie jestem w stanie go wkleić, więc daje tylko link

http://www.warszawa1939.pl/index.php?r1=gesia_39&r3=9

Wydaje się, że budynek na zdjęciu pasuje do tego najbardziej oddalonego na zdjęciu z Gęsiej. Jest też bardzo niskie zabudowanie za nim. I przede wszystkim to też Gęsia. Ale może bzdury gadam

Offline

 

#120 5.05.2008 07:18:08

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta

http://www.warszawa1939.pl/zdjecia/gesia/old/gesia_39.jpg

No to chyba mamy rozwiązanie (brawo!). Okazuje się, że wystarczyło popatrzeć na wiadomą stronę, a nie mądralować i uczenie rozprawiać...
Swoją drogą w planie zamieszczonym w atlasie Marcinkowskiego brak jest południowej odnogi Lubeckiego.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs łódz hotelstayfinder Velingrad