Forum Stowarzyszenia
administrator
Niestety, o ile mi wiadomo, nigdzie na jej zdjêcie nie natrafiono. To by by³o co¶. Swoj± drog±, a¿ dziwne... Sk±d w³a¶ciwie o niej wiadomo, oczywi¶cie oprócz Przewodnika...? Trochê o getcie czyta³em i nic nigdzie (a ¿e mnie ta sprawa od zawsze ciekawi, na pewno bym zapamiêta³). Pewnie w dokumentach, mo¿e Gazeta ¯ydowska?
(nieco pó¼niej)
Zainspirowa³o mnie to wszystko do poszukiwañ. Szybkich i pobie¿nych, ale zawsze. Marnie jest, naprawdê. Poni¿sze zdjêcie pochodzi z okresu, kiedy ju¿ k³adka byæ powinna:
i ¶ladu po czym¶ takim nie widaæ (mam je w nieco wiêkszych rozmiarach, powiêksza³em...). Na obrazkach z kierunku po³udniowego, z okolic Ch³odnej (wiosna-lato 1942) budynek Leszno 84 widaæ, a k³adki nie. Zapewne nie przechodzi³aby nad gettow± czê¶ci± ulicy, podejrzewam, ¿e powinna siê zaczynaæ schodkami wspinaj±cymi siê tu¿ przy murze, jak znane ze zdjêcia (a nigdzie chyba nie opisane) przej¶cie przy Elektoralnej (16? - piszê z pamiêci, chodzi o budynek Frageta) - wiêc to akurat ¿aden dowód, ale na zdjêciu wykonanym z balkonu ¯elaznej 99 powinna byæ widoczna.
O, poni¿ej te¿ nic nie ma, a bardzo ³adnie widaæ mur na odcinku od Leszna do wysoko¶ci szpitala ¶w. Zofii - zreszt± zdjêcie wykonano ze ¶rodka skrzy¿owania, wiêc nic siê nie mia³o prawa po lewej ukryæ.
Tak wiêc...
Przepraszam za offtopik, ale jako¶ mi tak to miejsce do tych akurat celów wyda³o siê odpowiednie
(i jeszcze, o wiele pó¼niej)
A mo¿e... Naprawdê jestem ciekaw, sk±d siê wziê³y informacje o tej k³adce.
Offline
administrator
Znalaz³em w Przewodniku (s. 121) informacjê o k³adce nad ¯elazn± - mia³a powstaæ w listopadzie 1941 - wiêc w momencie, gdy wzniesiono mur biegn±cy ¶rodkiem tej ulicy. Krótko mówi±c, na obu powy¿ej reprodukowanych zdjêciach powinna byæ widoczna - a nie jest...
Offline
Użytkownik
Grochu7 napisał:
Z odmêtów archiwalnych (czyt.: "Gazety ¯ydowskiej") wyci±gn±³em takie info o bramach getta.
30 VI 1941 (nr 52)
"Numeracja punktów wylotowych. Punkty wylotowe na granicy dzielnicy ¿ydowskiej zosta³y zaopatrzone w wielkie tablice orientacyjne, na których widniej± numery kolejne wylotów. Numeracja rozpoczyna siê na wylocie przy ul. ¯elaznej róg Grzybowskiej (Nr 1), pocz czym biegnie wokó³ dzielnicy ¿ydowskiej w kierunku od (sic!) zachodu przez pó³noc ku zachodowi do zbiegu ul. Ch³odnej i ¯elaznej nr 13. Numeracja ta jest wa¿na, gdy¿ ma charakter urzêdowy i w poszczególnych zarz±dzeniach mo¿e byæ zamiast nomenklatury ulicznej wylotów."
Jak zapewne wiecie jestem czytelnikiem G¯ i znalaz³em tam informacje, którymi w³asnorêcznie podkopuj± wiarygodno¶æ informacji któr± Wam ze dwa lata temu poda³em. Wiêc, aby faktom sta³a siê zado¶æ:
G¯ nr 36/1941 z 6.05.1941 napisał:
Zamkniêcie wylotu ulicy Solnej. Obecne Punkty wylotowe.
Po zamkniêciu punktu wylotewego T³omackie-Bielañska, o czym ju¿ donosili¶my, zamkniêty zosta³ obecnie równie¿ punkt wylotowy Solna-Plac Mirowski. W zwi±zku ze zmianami, jakie nast±pi³y w ostatnim okresie czasu na niektórych pogranicznych odcinkach dzielnicy ¿ydowskiej, podajemy poni¿ej wykaz obecnych punktów wylotowych: Ch³odna-¯elazna, Nalewki (naprzeciw Ogrodu Krasiñskich), Plac Krasiñskich - Bonifraterska, Plac Krasiñskich-Nowiniarska, Bonifraterska, Muranowska, Dzika (za Placem Prze³adunkowym), Okopowa-Gliniana, Okopowa - Mireckiego, Leszno - ¯elazna, Ch³odna - Wronia i Grzybowska - ¯elazna."
Je¶li mój mózg ca³kiem nie wysech³ - 11 sztuk. Niemal 2 miesi±ce przed tym jak zosta³y ponumerowane do 13. Brakuje bramy na Sierakowskiej i hmm... na rogu Nalewki-Nowolipki (je¶li mnie oczy nie myl±). No, tylko jak je ponumerowali do 13 - czy kto¶ pamiêta, by otworzono jakie¶ dodatkowe? Czy po prostu jaki¶ jeleñ siê machn±³ przy pisaniu tej listy i pomin±³ te bramy?
Stêsknili¶cie siê za Lesznem 84? Fear not - mam co¶ dla Was. Ale k³adki jeszcze nie znalaz³em.
G¯ nr 34/1941 z 29.04.1941 napisał:
[EDIT: nie do koñca zrozumia³em w jaki sposób zosta³ ten parkan przeprowadzony - czy po prostu przegrodzi³ on ¯elazn± w poprzek? Oczywi¶cie, jak tylko co¶ wykopiê to Was poczêstuje
Ostatnio edytowany przez Grochu7 (3.05.2017 14:20:54)
Offline
administrator
Z t± k³adk± jako¶ siê coraz dziwniej czujê. Mo¿e to legenda?
Przebieg parkanów w okolicach skrzy¿owania ¯elaznej z Lesznem kiedy¶ sobie rozrysowywa³em, ale zdaje siê, ¿e wariantów by³o jednak o wiele wiêcej
Offline
Użytkownik
Napisa³em w sprawie k³adki nad ¯elazn± do p. Engelking (i dorzuci³em kilka uwag do planu getta - patrz w±tek: "Granice getta"). Maila z odpowiedzi± dosta³em dzisiaj rano:
"Co do k³adki do Collegium - wydaje mi siê, ¿e wspomina o tym Jurandot we wspomnieniach, a na pewno opowiada³a mi o niej p. Grodzieñska (czego ju¿ niestety, nie mo¿na potwierdziæ) - bo on tam chodzi³ do jakiego¶ znajomego, za³atwiaæ przepustki, o ile dobrze pamiêtam.
Po¶lê jeszcze Pana pytanie do Jacka [Leociaka], mo¿e on co¶ wiêcej bêdzie wiedzia³"
Po szybkim przejrzeniu "Miasta skazanych" nie znalaz³em wiadomo¶ci o tej k³adce - nie gwarantujê, ¿e sprawdzi³em dok³adnie, a tylko "przy drugim ¶niadaniu".
Czekam na maila od J. Leociaka - mo¿e on co¶ pomo¿e...
Offline
administrator
Mo¿e... Choæ - z ca³ym ogromnym szacunkiem - trochê siê obawiam. By³y ju¿ przypadki (s± ¶wiadkowie ), gdy prof. Leociak chyba nie bardzo potrafi³ przyznaæ, ¿e czego¶ nie wie, czy nie jest pewien. Oby tym razem by³o inaczej.
Offline
Użytkownik
Czy kto¶ siê stêskni³ za G¯? Je¶li tak - mam dla Was co¶ specjalnego.
Wybaczcie pod³± jako¶æ... ale jest do¶æ wa¿ny tekst:
G¯ z 18.03.1942 r. napisał:
Czyli na 100% nie ma tego mostku jesieni± 1941 r. - skoro w marcu '42 pisz± o planie jego wybudowania. Czy powsta³ kiedykolwiek - nie wiem...
Co do mostka "Czyste" - Stawki - zdaje siê, ¿e chodzi o po³±czenie Stawek 21 (czê¶æ oddzia³u zaka¼nego), z Stawki 6/8.
Ostatnio edytowany przez Grochu7 (5.05.2017 13:10:04)
Offline
administrator
Z tym pierwszym, wiadomo. A on by³by znacznie wa¿niejszy - i wiadomo, ¿e powa¿nie o nim my¶lano (Czerniaków). Legendarna k³adka nad ¯elazn± by³aby wprawdzie sporo krótsza, ale...
Offline
Użytkownik
Szanowni towarzysze u¿erania siê z bramami getta!
,,W wytworzon± na mgnienie oka lukê w¶lizguje siê nieznany ma³y szmugler ¿ydowski. Ju¿ jest po drugiej stronie Leszna, po aryjskiej stronie. <<Podstêp wojenny>> siê uda³ [...] Ilem siê nawidzia³ tych strategii dzieciêcych przez okna gmachu <<rz±dowego>> wychodz±ce na wprost wachy."
To fragment z relacji Stefana Ernesta (swoj± drog± - polecam tego Pana!). No i pojawia siê pytanie: w jakim okresie dzieje siê tak scena? (Chrisfox - przyznajê, wierzê w Twoje opracowanie co tam siê dzieje w której wersji przebiegu murów przy wachach). Je¶li dobrze rozumiem, to narrator siedzi w gmachu Collegium, ale za nic nie dajê g³owy. Nie nale¿y wykluczyæ, ¿e jest gdzie¶ na drugim koñcu Leszna (choæ nie wiem jaki wtedy mia³by "gmach rz±dowy" do wygl±dania za okno).
Offline
administrator
Budynek szkolny pod nr 72? Bez przekonania, tak szybciutko tylko to mi przychodzi do g³owy. A mo¿e kwarantanna z drugiej strony ¯elaznej? Mocno to w±tpliwe, stawiam na Collegium.
Offline
Użytkownik
Wygl±da na to, ¿e rzeczywi¶cie siedzi w Collegium. W innym miejscu przyzna³ siê, ¿e bywa³ w tym gmachu czêsto. Kiedy indziej wspomina, i¿ ¿ydowski sprz±tacz zamiataj±cy przed wej¶ciem do Collegium musia³ kilka metrów przej¶æ po aryjskiej stronie - co jest kolejn± przes³ank± do naszej listy "przes³anek wskazuj±cych, i¿ k³adka nad ¯elazn± nie istnia³a".
Offline
Użytkownik
I wracam znowu do tematu naszej ulubionej k³adki nad ¯elazn±. Samuel Puterman - jeden z funkcjonariuszy ¯SP pisa³ tak o rozterkach Czerniakowa
Samuel Puterman napisał:
... dla niego ka¿de rozporz±dzenie, ci±g³e ulepszenia i zmiany, jakie Niemcy robili w getcie by³y czym¶ wiêcej ni¿ wygl±da³o z pozoru. Niewinne zamkniêcie przej¶cia dla pieszych na ¯elaznej by³o czym¶ wiêcej ni¿ ulepszenie ruchu ko³owego przeci±¿onej arterii, mimo ¿e Niemcy rozpoczêli budowê mostu pieszego maj±cego po³±czyæ chodniki.
(Maszynopis relacji 302/27, s. 39.)
Z kontekstu wynika, ¿e mówi on o tej budowie jako¶ w okresie zimy 1941/42 - w³±czaj±c to zamkniêcie przej¶cia dla pieszych w opis zmian granic z jesieni 1941 r. i budowy murów do wiosny 1942 r. Od biedy pokrywa siê to z relacj± z G¯ która donosi³a w marcu 1942 r. o budowie tego mostku.
A tak¿e trafi³em na opis tego mostka (tak! Istniej±cego!)
Henryk Bryskier napisał:
Jak ju¿ wspomnia³em, Wydzia³ Pracy mie¶ci³ siê przy Arbeitsamcie - Leszno 84, tu¿ za murem; odgrodzony zasiekami kolczastymi dok±d prowadzi³ ustawiony od chodnika most do okna pierwszego piêtra, przez które wchodzono do wnêtrza. Po obydwóch stronach schodów by³y wykonane ¶ciany z desek, a nad niemi "dach" z gêstej siatki przepuszczaj±cy ¶wiat³o. Opancerzenie to s³u¿y³o do uniemo¿liwienia komunikowania siê ¯ydom przechodz±cym ponad chodnikiem, znajduj±cym siê za murem, z przechodniami, zmierzaj±cymi nieparzyst± stron± ¯elaznej.
Henryk Bryskier, 302/90.
Ostatnio edytowany przez Grochu7 (8.02.2018 13:23:04)
Offline
administrator
Jak to siê dziwnie plecie O k³adce nad Elektoraln± chyba nikt nie s³ysza³. a zdjêcie mamy. O tej nad ¯elazn± ¶wietnie wszystkim wiadomo, za to nie widzia³ jej chyba nikt...
Offline
Użytkownik
Jednak chyba jest,
w lewym górnym rogu nad murem.
https://www.youtube.com/watch?v=25-r1-Gmqlw
Ale to chyba raczej schody do okna ni¿ k³adka?
Offline
administrator
Niesamowite...
Na to wygl±da.
Offline
Użytkownik
Tu te¿ widaæ za bram±.
Ostatnio edytowany przez El_Jot (30.09.2019 12:47:12)
Offline
administrator
Takie znane ujêcia, nikt nie zauwa¿y³... Jedno tylko zastanawia, ¿e nie widaæ odpowiednika schodów z drugiej strony ¯elaznej. Ró¿ne mi g³upie my¶li do g³owy przychodz± w zwi±zku z tym.
Offline
Użytkownik
Mo¿e wej¶cie do Arbeitsamtu zbudowano kiedy jeszcze budynek by³ odgrodzony parkanem?
Widaæ, ¿e p³ot bieg³, tu¿ przy chodniku nieparzystej strony ¯elaznej.
Pó¼niej wystawiono mur na ¶rodku ulicy i schody znalaz³y siê poza nim.
Offline
Użytkownik
Dawno nie by³o rozmowy o bramach i granicach - ale mo¿na to szybko zmieniæ.
Zapraszam na skrzy¿owanie ul. Bia³ej i Elektoralnej. Pocz±tkowo wzd³u¿ Bia³ej znajdowa³ siê drewniany p³ot, ale pó¼niej zast±piono go murem
Istnieje równie¿ zdjêcie Elektoralnej od skrzy¿owania z Bia³± z 1942 r. (po tym jak tam wzniesiono mur graniczny) - mur biegnie wzd³u¿ ca³ej elewacji, a¿ do zakrêtu chodnika na rogu ulicy:
To miejsce wg mapy do "Przewodnika" wygl±da³o tak:
Na zdjêciu Elektoralnej mur znowu biegnie wzd³u¿ ca³ej elewacji - proszê porównaæ liczbê okien z powojennym zdjêciem tej kamienicy od drugiej strony:
St±d wynikaj± dwie drobne niespodzianki:
1. Jest nieuwzglêdniona w ¿adnym znanym mi wykazie brama.
2. Wszystko wskazuje, ¿e kamienica naro¿na Bia³a/Elektoralna by³a w getcie - i to najpewniej od samego jego zamkniêcia.
Ale czy aby to takie 100% niespodzianki?
1. Wiera Gran wspomina³a, ¿e przy skrzy¿owaniu Bia³a/Elektoralna mia³ wartowaæ os³awiony "Frankenstein" - a to sugerowa³oby, ¿e istnia³a tam brama.
2. O tym, ¿e kamienica ta nale¿a³a do getta ¶wiadczy spis ludno¶ci z pocz±tku 1941 r. ( https://cbj.jhi.pl/documents/637392/0/ ) - Widzimy tam bowiem, ¿e Bia³a 2 zosta³a w nim ujêta:
A teraz pytanie: czy wiecie co¶ wiêcej o bramie Bia³a/Elektoralna? Zamawiam zdjêcia, relacje i inne wie¶ci na jej temat!
Offline
Użytkownik
Skoro nieparzysta strona Elektoralnej mimo, ¿e formalnie le¿a³a w granicach getta, nie mog³a byæ zamiaszkana to raczej "klasyczna" brama w poprzek ca³ej ulicy nie by³a potrzebna?
Nie s±dzê by Niemcy chcieliby mieæ nadmierny ruch w newralgicznym miejscu dojazdu do swojego lazaretu.
"Frankenstein" na skrzy¿owaniu Bia³ej z Elektoraln± móg³ "polowaæ" na ludzi wydostaj±cych siê z getta przez s±dy.
Id±c w±skim tunelem Bia³ej musieli wpadaæ prosto w jego ³apy.
Offline