Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#61 22.09.2015 21:03:21

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bramy Getta

Niestety, o ile mi wiadomo, nigdzie na jej zdjęcie nie natrafiono. To by było coś. Swoją drogą, aż dziwne... Skąd właściwie o niej wiadomo, oczywiście oprócz Przewodnika...? Trochę o getcie czytałem i nic nigdzie (a że mnie ta sprawa od zawsze ciekawi, na pewno bym zapamiętał). Pewnie w dokumentach, może Gazeta Żydowska?


(nieco później)

Zainspirowało mnie to wszystko do poszukiwań. Szybkich i pobieżnych, ale zawsze. Marnie jest, naprawdę. Poniższe zdjęcie pochodzi z okresu, kiedy już kładka być powinna:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1213355311.jpg

i śladu po czymś takim nie widać (mam je w nieco większych rozmiarach, powiększałem...). Na obrazkach z kierunku południowego, z okolic Chłodnej (wiosna-lato 1942) budynek Leszno 84 widać, a kładki nie. Zapewne nie przechodziłaby nad gettową częścią ulicy, podejrzewam, że powinna się zaczynać schodkami wspinającymi się tuż przy murze, jak znane ze zdjęcia (a nigdzie chyba nie opisane) przejście przy Elektoralnej (16? - piszę z pamięci, chodzi o budynek Frageta) - więc to akurat żaden dowód, ale na zdjęciu wykonanym z balkonu Żelaznej 99 powinna być widoczna.

O, poniżej też nic nie ma, a bardzo ładnie widać mur na odcinku od Leszna do wysokości szpitala św. Zofii - zresztą zdjęcie wykonano ze środka skrzyżowania, więc nic się nie miało prawa po lewej ukryć.

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/81_1239958099.jpg

Tak więc...

Przepraszam za offtopik, ale jakoś mi tak to miejsce do tych akurat celów wydało się odpowiednie



(i jeszcze, o wiele później)

A może... Naprawdę jestem ciekaw, skąd się wzięły informacje o tej kładce.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#62 24.09.2015 23:19:17

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bramy Getta

Znalazłem w Przewodniku (s. 121) informację o kładce nad Żelazną - miała powstać w listopadzie 1941 - więc w momencie, gdy wzniesiono mur biegnący środkiem tej ulicy. Krótko mówiąc, na obu powyżej reprodukowanych zdjęciach powinna być widoczna - a nie jest...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#63 3.05.2017 15:47:44

Grochu7

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.11.2014
Posty: 125

Re: Bramy Getta

Grochu7 napisał:

Z odmętów archiwalnych (czyt.: "Gazety Żydowskiej") wyciągnąłem takie info o bramach getta.


30 VI 1941 (nr 52)
"Numeracja punktów wylotowych. Punkty wylotowe na granicy dzielnicy żydowskiej zostały zaopatrzone w wielkie tablice orientacyjne, na których widnieją numery kolejne wylotów. Numeracja rozpoczyna się na wylocie przy ul. Żelaznej róg Grzybowskiej (Nr 1), pocz czym biegnie wokół dzielnicy żydowskiej w kierunku od (sic!) zachodu przez północ ku zachodowi do zbiegu ul. Chłodnej i Żelaznej nr 13. Numeracja ta jest ważna, gdyż ma charakter urzędowy i w poszczególnych zarządzeniach może być zamiast nomenklatury ulicznej wylotów."

Jak zapewne wiecie jestem czytelnikiem GŻ i znalazłem tam informacje, którymi własnoręcznie podkopują wiarygodność informacji którą Wam ze dwa lata temu podałem. Więc, aby faktom stała się zadość:

GŻ nr 36/1941 z 6.05.1941 napisał:

Zamknięcie wylotu ulicy Solnej. Obecne Punkty wylotowe.
http://i.imgur.com/xZyYZLn.png

Po zamknięciu punktu wylotewego Tłomackie-Bielańska, o czym już donosiliśmy, zamknięty został obecnie również punkt wylotowy Solna-Plac Mirowski. W związku ze zmianami, jakie nastąpiły w ostatnim okresie czasu na niektórych pogranicznych odcinkach dzielnicy żydowskiej, podajemy poniżej wykaz obecnych punktów wylotowych: Chłodna-Żelazna, Nalewki (naprzeciw Ogrodu Krasińskich), Plac Krasińskich - Bonifraterska, Plac Krasińskich-Nowiniarska, Bonifraterska, Muranowska, Dzika (za Placem Przeładunkowym), Okopowa-Gliniana, Okopowa - Mireckiego, Leszno - Żelazna, Chłodna - Wronia i Grzybowska - Żelazna."

Jeśli mój mózg całkiem nie wysechł - 11 sztuk. Niemal 2 miesiące przed tym jak zostały ponumerowane do 13. Brakuje bramy na Sierakowskiej i hmm... na rogu Nalewki-Nowolipki (jeśli mnie oczy nie mylą). No, tylko jak je ponumerowali do 13 - czy ktoś pamięta, by otworzono jakieś dodatkowe? Czy po prostu jakiś jeleń się machnął przy pisaniu tej listy i pominął te bramy?

Stęskniliście się za Lesznem 84? Fear not - mam coś dla Was. Ale kładki jeszcze nie znalazłem.

GŻ nr 34/1941 z 29.04.1941 napisał:

http://i.imgur.com/QMdbfZG.png

[EDIT: nie do końca zrozumiałem w jaki sposób został ten parkan przeprowadzony - czy po prostu przegrodził on Żelazną w poprzek? Oczywiście, jak tylko coś wykopię to Was poczęstuje

Ostatnio edytowany przez Grochu7 (3.05.2017 16:20:54)

Offline

 

#64 4.05.2017 09:21:48

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bramy Getta

Z tą kładką jakoś się coraz dziwniej czuję. Może to legenda?

Przebieg parkanów w okolicach skrzyżowania Żelaznej z Lesznem kiedyś sobie rozrysowywałem, ale zdaje się, że wariantów było jednak o wiele więcej


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#65 4.05.2017 12:13:48

Grochu7

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.11.2014
Posty: 125

Re: Bramy Getta

Napisałem w sprawie kładki nad Żelazną do p. Engelking (i dorzuciłem kilka uwag do planu getta - patrz wątek: "Granice getta"). Maila z odpowiedzią dostałem dzisiaj rano:

"Co do kładki do Collegium - wydaje mi się, że wspomina o tym Jurandot we wspomnieniach, a na pewno opowiadała mi o niej p. Grodzieńska (czego już niestety, nie można potwierdzić) - bo on tam chodził do jakiegoś znajomego, załatwiać przepustki, o ile dobrze pamiętam.

Poślę jeszcze Pana pytanie do Jacka [Leociaka], może on coś więcej będzie wiedział"

Po szybkim przejrzeniu "Miasta skazanych" nie znalazłem wiadomości o tej kładce - nie gwarantuję, że sprawdziłem dokładnie, a tylko "przy drugim śniadaniu".
Czekam na maila od J. Leociaka - może on coś pomoże...

Offline

 

#66 4.05.2017 21:58:00

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bramy Getta

Może... Choć - z całym ogromnym szacunkiem - trochę się obawiam. Były już przypadki (są świadkowie ), gdy prof. Leociak chyba nie bardzo potrafił przyznać, że czegoś nie wie, czy nie jest pewien. Oby tym razem było inaczej.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#67 5.05.2017 15:00:12

Grochu7

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.11.2014
Posty: 125

Re: Bramy Getta

Czy ktoś się stęsknił za GŻ? Jeśli tak - mam dla Was coś specjalnego.

Wybaczcie podłą jakość... ale jest dość ważny tekst:

GŻ z 18.03.1942 r. napisał:

http://i.imgur.com/LL0gdRD.png

Czyli na 100% nie ma tego mostku jesienią 1941 r. - skoro w marcu '42 piszą o planie jego wybudowania. Czy powstał kiedykolwiek - nie wiem...
Co do mostka "Czyste" - Stawki - zdaje się, że chodzi o połączenie Stawek 21 (część oddziału zakaźnego), z Stawki 6/8.

Ostatnio edytowany przez Grochu7 (5.05.2017 15:10:04)

Offline

 

#68 5.05.2017 19:27:21

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bramy Getta

Z tym pierwszym, wiadomo. A on byłby znacznie ważniejszy - i wiadomo, że poważnie o nim myślano (Czerniaków). Legendarna kładka nad Żelazną byłaby wprawdzie sporo krótsza, ale...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#69 23.07.2017 15:36:09

Grochu7

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.11.2014
Posty: 125

Re: Bramy Getta

Szanowni towarzysze użerania się z bramami getta!

,,W wytworzoną na mgnienie oka lukę wślizguje się nieznany mały szmugler żydowski. Już jest po drugiej stronie Leszna, po aryjskiej stronie. <<Podstęp wojenny>> się udał [...] Ilem się nawidział tych strategii dziecięcych przez okna gmachu <<rządowego>> wychodzące na wprost wachy."

To fragment z relacji Stefana Ernesta (swoją drogą - polecam tego Pana!). No i pojawia się pytanie: w jakim okresie dzieje się tak scena? (Chrisfox - przyznaję, wierzę w Twoje opracowanie co tam się dzieje w której wersji przebiegu murów przy wachach). Jeśli dobrze rozumiem, to narrator siedzi w gmachu Collegium, ale za nic nie daję głowy. Nie należy wykluczyć, że jest gdzieś na drugim końcu Leszna (choć nie wiem jaki wtedy miałby "gmach rządowy" do wyglądania za okno).

Offline

 

#70 25.07.2017 23:47:38

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bramy Getta

Budynek szkolny pod nr 72? Bez przekonania, tak szybciutko tylko to mi przychodzi do głowy. A może kwarantanna z drugiej strony Żelaznej? Mocno to wątpliwe, stawiam na Collegium.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#71 31.07.2017 13:38:14

Grochu7

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.11.2014
Posty: 125

Re: Bramy Getta

Wygląda na to, że rzeczywiście siedzi w Collegium. W innym miejscu przyznał się, że bywał w tym gmachu często. Kiedy indziej wspomina, iż żydowski sprzątacz zamiatający przed wejściem do Collegium musiał kilka metrów przejść po aryjskiej stronie - co jest kolejną przesłanką do naszej listy "przesłanek wskazujących, iż kładka nad Żelazną nie istniała".

Offline

 

#72 6.02.2018 15:33:56

Grochu7

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.11.2014
Posty: 125

Re: Bramy Getta

I wracam znowu do tematu naszej ulubionej kładki nad Żelazną. Samuel Puterman - jeden z funkcjonariuszy ŻSP pisał tak o rozterkach Czerniakowa

Samuel Puterman napisał:

... dla niego każde rozporządzenie, ciągłe ulepszenia i zmiany, jakie Niemcy robili w getcie były czymś więcej niż wyglądało z pozoru. Niewinne zamknięcie przejścia dla pieszych na Żelaznej było czymś więcej niż ulepszenie ruchu kołowego przeciążonej arterii, mimo że Niemcy rozpoczęli budowę mostu pieszego mającego połączyć chodniki.

(Maszynopis relacji 302/27, s. 39.)
Z kontekstu wynika, że mówi on o tej budowie jakoś w okresie zimy 1941/42 - włączając to zamknięcie przejścia dla pieszych w opis zmian granic z jesieni 1941 r. i budowy murów do wiosny 1942 r. Od biedy pokrywa się to z relacją z GŻ która donosiła w marcu 1942 r. o budowie tego mostku.

A także trafiłem na opis tego mostka (tak! Istniejącego!)

Henryk Bryskier napisał:

Jak już wspomniałem, Wydział Pracy mieścił się przy Arbeitsamcie - Leszno 84, tuż za murem; odgrodzony zasiekami kolczastymi dokąd prowadził ustawiony od chodnika most do okna pierwszego piętra, przez które wchodzono do wnętrza. Po obydwóch stronach schodów były wykonane ściany z desek, a nad niemi "dach" z gęstej siatki przepuszczający światło. Opancerzenie to służyło do uniemożliwienia komunikowania się Żydom przechodzącym ponad chodnikiem, znajdującym się za murem, z przechodniami, zmierzającymi nieparzystą stroną Żelaznej.

Henryk Bryskier, 302/90.

Ostatnio edytowany przez Grochu7 (8.02.2018 14:23:04)

Offline

 

#73 8.02.2018 23:50:20

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bramy Getta

Jak to się dziwnie plecie O kładce nad Elektoralną chyba nikt nie słyszał. a zdjęcie mamy. O tej nad Żelazną świetnie wszystkim wiadomo, za to nie widział jej chyba nikt...

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1518130046.jpg


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#74 3.04.2019 10:57:15

El_Jot

Użytkownik

Zarejestrowany: 1.04.2014
Posty: 1274

Re: Bramy Getta

Jednak chyba jest,
w lewym górnym rogu nad murem.
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/497_1554281548.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=25-r1-Gmqlw
Ale to chyba raczej schody do okna niż kładka?

Offline

 

#75 7.04.2019 21:21:12

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bramy Getta

Niesamowite...

Na to wygląda.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#76 30.09.2019 14:46:54

El_Jot

Użytkownik

Zarejestrowany: 1.04.2014
Posty: 1274

Re: Bramy Getta

Tu też widać za bramą.
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/497_1569847432.jpg

Ostatnio edytowany przez El_Jot (30.09.2019 14:47:12)

Offline

 

#77 1.10.2019 13:53:25

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bramy Getta

Takie znane ujęcia, nikt nie zauważył... Jedno tylko zastanawia, że nie widać odpowiednika schodów z drugiej strony Żelaznej. Różne mi głupie myśli do głowy przychodzą w związku z tym.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#78 2.10.2019 00:17:06

El_Jot

Użytkownik

Zarejestrowany: 1.04.2014
Posty: 1274

Re: Bramy Getta

Może wejście do Arbeitsamtu zbudowano kiedy jeszcze budynek był odgrodzony parkanem?
Widać, że płot biegł, tuż przy chodniku nieparzystej strony Żelaznej.
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/219_1445200670.jpg
Później wystawiono mur na środku ulicy i schody znalazły się poza nim.

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
ehotelsreviews.com